Share:
 

WCCC 2014-15 Award Winners


 
Our best performing clubs, players and officials across 2014-15 were acknowledged at the WCCC Awards Night on Friday 8th May at the Bayview on the Park in Albert Park.
 
Acknowledged along with our with our best performing clubs, players and officials were our invaluable volunteers that contributed throughout 2014-15. 

Highlighting the night was the standing ovation received by the 2014-15 Pioneers’ Award for outstanding services to Women’s Cricket winner, Marian Goring. 

Premiership winners Darebin, Frankston & Mt Martha were presented with their 2014-15 premiership flags, the season ending batting, bowling and wicket-keeping average winners were awarded and the WCCC team of the season (pictured above) was announced. 

To view a full list of Award Winners and photos click here.    

Dorothy Porter Memorial Prize (Best U/18 Spin Bowler)
 
Emma Sands – Plenty Valley 

 
Frank McDonald Award (Most Popular Schoolgirl)
 
Ella Baulch - Brunswick 

 
Bob Templeton Award (Best Performing Umpires)
 
Joe Briganti & Anne Hallam 

North West Average Awards

Batting 

Faele O’Connor – Darebin (Ave 95.33) 

Bowling 
Julia Boyle - Darebin (Ave 8.92) 

Wicket-Keeping 
Carrie Brown - Darebin (18 Dismissals) 

 
Central Average Awards

Batting 

Catherine Morrow - Coburg (Ave 107)

Bowling 
Catherine Morrow – Coburg (Ave 6.07) 

Wicket-Keeping 
Allison Baker – Frankston (15 Dismissals) 

South East Average Awards

Batting
Joanne Van Mourik - Upper Ferntree Gully (Ave 57.88)
 
Bowling 
Bethany Richardt – Mt Martha (Ave 9.33) 

Wicket-Keeping 
Elizabeth Whitfield – Kingston Heath (14 Dismissals) 

 
Retiring Players
Vicki Brown – Coburg 
Dorothy Palmer – Coburg 
Corline Pascoe – Brighton District 
Leaha Sellars – Melbourne University 

U/18 Most Valuable Players
North West
Renee Cox - Geelong     

Central
Ella Baulch - Brunswick

South East
 
Caitlyn Parker – Yarra Valley
 
 
 Player of the Season
North West 
Rebecca Lines – Craigieburn (96.40 Points)

Central
Catherine Morrow - Coburg (103.80 Points)

South East 
Joanne Van Mourik - Upper Ferntree Gully (90.30 Points)

 
Spirit of Cricket Award
 Geelong (9.6 out of 10) 
 
Jill Crowther Award (Best Administered Club)
Brighton District 
 
Pioneers' Award for Outstanding Services to Women's Cricket
Marian Goring

 

 


T20 Premierships

North West 

Darebin

Central 
Frankston 

South East 
Mt Martha 

 
One Day Premierships
North West 
Darebin 

Central 
Frankston 

South East 
Mt Martha 

 
Team of the Season
1. Joanne Van Mourik – Upper Ferntree Gully 
2. Merrin Pertzel – Brighton District 
3. Claudia Fatone – Plenty Valley 
4. Renee Thomas – Upper Ferntree Gully 
5. Catherine Morrow – Coburg 
6. Rebecca Lines – Craigieburn 
7. Sarah Gunn – Gisborne 
8. Allison Baker – Frankston 
9. Donna Gouldthorp – Kingston Heath 
10. Julia Boyle – Darebin (Captain) 
11. Anne Walton – Gisborne 
12. Penny Harford – Bayswater Park