Share:
 

Player Awards

PLAYER OF THE SEASON

Season

Grade

Type

Name

Club

2021/22

Shield

T20/OD

Alice Johnston

Edinburgh

North West A

T20/OD

Lillee Barendsen

Ballarat

North West B

T20/OD

Inakshi Sehgal

Essendon

South

T20/OD

Ashlea Wilson Brighton District

East A (RDCA)

T20/OD

Stephanie Pinolo

Heatherdale

East B (RDCA)

T20/OD

Rachael Harris

Ashleigh Hall

Wyclif

Mountain Gate

2020/21

Shield

T20/OD

Stephanie Theodore

Coburg

North West A

T20/OD

Tracey Gleeson

Coburg

North West B

T20/OD

Liz Pierce

St Anthony’s

South

T20/OD

Kylie Walters

Skye

East A

T20/OD

Keryn Ralph

Norwood

East B

T20/OD

True Campbell

Kilsyth

2019/20

Shield

T20

Laura Jackson

Edinburgh

North West A

T20

Lillee Barendsen

Ballarat

North West B

T20

Candace Hulett

Melton Centrals

South

T20

Cahli Parker

Frankston

East

T20

Caitlyn Parker

Launching Place United

Shield

OD

Linda Machin

Monash University

North West A

OD

Catherine How

Altona Roosters

North West B

OD

Candace Hulett

Melton Centrals

South

OD

Belinda Clark

Kingston Heath

East

OD

Laura Shaw

Heatherdale

2018/19

Shield

T20

Aimee Mellford

Frankston

North West A

T20

Renee Moffitt

Ballarat

North West B

T20

Amanpreet Kaur

EMP/Willy Congs

East

T20

Donna Moore

Launching Place United

South

T20

Cahli Parker

Frankston

Shield

OD

Allison Baker

Frankston

North West A

OD

Renee Moffitt

Ballarat

North West B

OD

Candace Hulett

Melton Centrals

East

OD

Sarah Smith

Bayswater Park

South

OD

Merrin Pertzel

Brighton District

2017/18

Shield

OD

Laura Jackson

Edinburgh

South East

OD

Sajani Wijekoon

Monash University

North West

OD

Candace Hulett

Melton Centrals

Shield South East

T20

Aimee Mellford

Frankston

Shield North West

T20

Clare Traill

Edinburgh

South

T20

Nikki Shaw

Dingley

East

T20

Haylee Landi

Ringwood

North

T20

Emma Collard

Melbourne University

West

T20

Bernadette Elso

Altona Roosters

2016/17

Shield

T20/OD

Kylie Walters

Mt Martha

East

T20/OD

Sarah Smith

Bayswater Park

North West

T20/OD

Tara Crisp

Spotswood

South

T20/OD

Brodie Whitmore

Brighton District

2015/16

Shield

T20/OD

Allison Baker

Frankston

North West

T20/OD

Tegan French

Edinburgh

South East

T20/OD

Donna Moore

Yarra Valley

2014/15

North West

T20/OD

Rebecca Lines

Craigieburn

Central

T20/OD

Catherine Morrow

Coburg

South East

T20/OD

Joannne Van Mourik

Upper Ferntree Gully


PLAYER OF THE FINAL

Please email William Rice (wrice@cricketvictoria.com.au) if you can fill and/or correct any results listed below. 

Season

Grade

Type

Name

Club

2021/22Shield ODAimee Mellford Frankston Women's
North West AOD  
North West BODInakshi SehgalEssendon
SouthODAshlea WilsonBrighton District
East A (RDCA)OD  
East B (RDCA)T20   

2020/21

Shield

OD

 

 

North West A

OD

Sara Kennedy

Ballarat Women’s

North West B

OD

 

 

South

OD

Kiah Laughlin-Glen

Skye

East A

OD

Donna Moore

Launching Place United

East B

OD

 

 

2019/20

Shield

T20

Stephanie Theodore

Coburg

North West A

T20

Pragya Pokhrel

Greenvale Kangaroos

North West B

T20

Sue Heussi

Geelong

East

T20

Amanda Morrison

Launching Place United

South

T20

Tasnim Zaird

Parkfield

2018/19

Shield

T20

Cayla Emery

Frankston

North West A

T20

 

 

North West B

T20

Tara Keenan

Melton Centrals

East

T20

Kellie Emmet

Bayswater Park

South

T20

Linda Machin

Monash University

Shield

OD

 

 

North West A

OD

 

 

North West B

OD

 

 

East

OD

 

 

South

OD

 

 

2017/18

Shield

OD

Aimee Mellford

Frankston

South East

OD

Tonicha Heaton

Kingston Heath

North West

OD

Rebecca Lines

Craigieburn

Shield

T20

Cayla Emery

Frankston

South East

T20

Donna Gouldthorp

Kingston Heath

North West

T20

Brianna Herman

Hoppers Crossing

2016/17

Shield

T20

Kylie Walters

Mt Martha

East

T20

Kelly Tarr

Ringwood

North West

T20

Tara Crisp

Spotswood

South

T20

Brodie Whitmore

Brighton District

Shield

OD

Olivia Wright

Frankston

East

OD

Georgina Bennett

Ringwood

North West

OD

Kate Weissenfeld

Plenty Valley

South

OD

Brodie Whitmore

Brighton District

2015/16

Shield

T20

Ashley Angus

Brunswick

North West

T20

Tegan French

Edinburgh

South East

T20

Michelle Lewtas

Frankston

Shield

OD

Samantha Ryan

Mt Martha

North West

OD

Bianca Maes

Edinburgh

South East

OD

Brodie Whitmore

Brighton District

2014/15

Central

T20

Allison Baker

Frankston

North West

T20

Faele O'Connor

Darebin

South East

T20

Donna Gouldthorp

Kingston Heath

Central

OD

Aimee Mellford

Frankston

North West

OD

Julia Boyle

Darebin

South East

OD

Fiona Hale

Mt Martha

2013/14

Shield

T20

Anne Walton

Gisborne

North West

T20

Shaelyn Friswell

Geelong

South East

T20

Joanne Van Mourik

Upper Ferntree Gully

Shield

OD

Tenae Brown

Frankston

North West

OD

Dianna Cachia

Craigieburn

South East

OD

Kristen Bindley

Bayswater Park


TEAM OF THE SEASON

 

2021/22

1. Alice Johnston (Edinburgh)

2. Aimee Mellford (Frankston Women's)

3. Lillee Barendsen (Ballarat Women's)

4. Linda Machin [C] (Monash University)

5. Ashlea Wilson (Brighton District)

6. Heidi Pearce (Burwood)

7. Inakshi Sehgal (Essendon)

8. Katrina Cook [WK] (Monash University

9. Hannah Merritt (Mt Martha)

10. Emily McNeight (Ballarat Women's)

11. Muskan Sandhu (Hoppers Crossing)

12. Kylie O'Connor (Officer)

  

2020/21

1. Tracey Gleeson (Coburg)

2. Aimee Mellford (Frankston)

3. Liz Pierce (St Anthony's)

4. Stephanie Theodore (Coburg)

5. Kylie Walters (Skye)

6. Keryn Ralph (Norwood)

7. Emma Beer (Norwood)

8. Candice Hulett [WK] (Melton Centrals)

9. Nicole Edwards (Ballarat)

10. Natalie Crosby [C] (Frankston)

11. Danielle Linton (Westmeadows)

12. Isabel D'Souza (Canterbury)

 

 

2019/20 T20 2019/20 OD

1. Allison Baker [WK] (Frankston) 1. Linda Machin (Monash University)

2. Linda Machin (Monash University) 2. Allison Baker [WK] (Frankston)

3. Laura Jackson [C] (Edinburgh) 3. Nipuni Hansika (Coburg)

4. Cahli Parker (Frankston) 4. Laura Shaw [C] (Heatherdale)

5. Fern Brady (Officer) 5. Keryn Ralph (Norwood)

6. Kellie Emmett (Bayswater Park) 6. Kelly Tarr (Ringwood)

7. Caitlyn Parker (Launching Place United) 7. Aimee Mellford (Frankston)

8. Vaishnavi Munukutla (Burwood) 8. Caitlyn Parker (Launching Place United)

9. Lisa Anderson (Kingston Heath) 9. Cath Grant (Melbourne University)

10. Tasnim Ziard (Parkfield) 10. Kirsty Klempel (Craigieburn)

11. Amanda Harkness (Kingston Heath) 11. Sylvia Lushaj (Coburg)

12. Jessica Walker (Upper Ferntree Gully) 12. Jemma Gillieron (Burwood)

 


2018/19 T20 2018/19 OD

1. Renee Moffitt (Ballarat) 1. Linda Machin (Monash University)
2. Cahli Parker (Frankston) 2. Renee Moffitt (Ballarat)
3. Aimee Mellford (Frankston) 3. Nicole Breschkin (Box Hill)
4. Candace Hulett (Melton Centrals) 4. Candace Hulett (Melton Centrals)
5. Laura Jackson (Edinburgh) 5. Laura Jackson (Edinburgh)
6. Allison Baker [WK] (Frankston) 6. Michelle Sinclair [WK] (Brighton District)
7. Amanda Morrison (Launching Place United) 7. Joanne Van Mourik [C] (Upper Ferntree Gully)
8. Sajani Wijekoon (Monash University) 8. Amanda Morrison (Launching Place United)
9. Nat Crosby [C] (Frankston) 9. Sue Heussi (Geelong)
10. Donna Moore (Launching Place United) 10. Penny Harford (Bayswater Park)

11. Penny Harford (Bayswater Park) 11. Taylah Logie (Craigieburn)
12. Sophie Walker (Geelong) 12. Hannah Bailes (Kingston Heath)

 

2017/18

1. Allison Baker (Frankston)

2. Aimee Mellford (Frankston)

3. Brodie Whitmore (Brighton District)

4. Linda Machin (Monash University)

5. Candace Hulett (Melton Centrals)

6. Emma Collard (Melbourne University)

7. Laura Jackson (Edinburgh)

8. Sajani Wijekoon (Monash University)

9. Hannah Bailes (Kingston Heath)

10. Catherine Grant (Melbourne University)

11. Natalie Crosby [C] (Frankston)

12. Amanda Morrison (Launching Place United)

 

2016/17

1. Kylie Walters (Mt Martha)
2. Sarah Smith (Bayswater Park)
3. Allison Baker [WK] (Frankston)
4. Brodie Whitmore (Brighton District)
5. Aimee Mellford (Frankston)
6. Tara Crisp (Spotswood)
7. Rosie Howell (Geelong)
8. Merrin Pertzel [C] (Brighton District)
9. Catherine Grant (Melbourne Uni)
10. Michelle Lewtas (Frankston)
11. Donna Gouldthorp (Kingston Heath)
12. Kim Borg (Spotswood)

 

2015/16

1. Tegan French (Edinburgh)
2. Merrin Pertzel (Brighton District)
3. Donna Moore (Yarra Valley)
4. Sarah Smith (Bayswater Park)
5. Sarah Gunn (Gisborne)
6. Allison Baker [WK] (Frankston)
7. Bianca Maes [C] (Edinburgh)
8. Brighde McGrath (Brunswick)
9. Donna Gouldthorp (Kingston Heath)
10. Rebecca Lines (Craigieburn)
11. Janine Allen (Frankston)
12. Maddy Buck (Kingston Heath)

 

2014/15
1. Joanne Van Mourik (Upper Ferntree Gully)
2. Merrin Pertzel (Brighton District) 
3. Claudia Fatone (Plenty Valley) 
4. Renee Thomas (Upper Ferntree Gully) 
5. Catherine Morrow (Coburg) 
6. Rebecca Lines (Craigieburn) 
7. Sarah Gunn (Gisborne) 
8. Allison Baker (Frankston) 
9. Donna Gouldthorp (Kingston Heath) 
10. Julia Boyle [C] (Darebin)
11. Anne Walton (Gisborne) 
12. Penny Harford (Bayswater Park)
 
2013/14
1. Sarah Smith [C] (Bayswater Park)

2. Allison Baker (Frankston)
3. Aimee Melford (Frankston)
4. Donna Gouldthorp (Kingston Heath)
5. Sally Guthrie (Mt Martha)
6. Terri Xuereb (Essendon Maribyrnong Park)
7. Tegan French (Edinburgh)
8. Kerry Johnson (Riverside)
9. Tracy Armstrong (Craigieburn)
10. Taylah Logie (Craigieburn)
11. Leaha Sellars (Melbourne University)
12. Amy White (Gisborne)